Domain Yaşını Nasıl Öğrenirim?

Mudiweb (alan adı) domain yaşı sorgulama kullanımı çok kolaydır. Herhangi bir web sitesinin alan alanı yaşını bulmak için herhangi bir karmaşık prosedürden geçmeniz gerekmez. Aracımız, kullanıcılardan kayıt olmalarını istemez; bu nedenle, araca yalnızca erişerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Alan yaşı denetleyicimizle herhangi bir sitenin alan yaşını kontrol etmek için aşağıda belirtilen adımları izleyin:

  • Öncelikle, mudiweb.com/domain-yasi-sorgulama bağlantısını ziyaret ederek bu araca erişmeniz gerekir.
  • Bu araca erişirken, yaşlarını kontrol etmek için alan adlarını girebileceğiniz bir kutu göreceksiniz. Tek seferde en fazla 1 alan adı girebilir ve yaşlarını kontrol edebilirsiniz.
  • Alan adını girdikten sonra son adım “Domain Yaşı Sorgula” butonuna basmaktır.
  • Birkaç saniye içinde, bu etki alanı yaşı denetleyicisi sonuçları ekranınızda gösterecektir. Sonuçlar yaşı göstermeyecek, ancak aynı zamanda etki alanının oluşturulduğu tarihi, son kullanma tarihini, etki alanı güncelleme tarihini, etki alanının IP adresini vb. içerecektir.

Domain Nedir?

Alan adı, birisinin web sitenizi veya web sitenizin bir sayfasını çevrimiçi bulmak için kullanacağı web adresi terminolojisinin bir parçasıdır. İnsanların hatırlaması ve araması çok daha kolay olan bir web sitesinin sayısal IP adresiyle ilişkili bir metin dizisidir.

Domain Yaşı Nedir?

Birçok kişi için "domain adı yaşı" bir web sitesinin ne kadar süredir çevrimiçi olarak kayıtlı olduğunu düşünürken, SEO meseleleri için gerçek biraz farklıdır. Google siteleri arşivlediğinden, etki alanı yaşı, Google'ın web sitesini gördüğü ve dizine eklediği zamana da atıfta bulunabilir; bu, kesinlikle kaydedildiği zamandan farklıdır. Bu etkili bir şekilde ne anlama geliyor? Google, kısmen domain kalitesine dayalı olarak insanlara ne göstereceğine karar verir. Bir süredir var olan ve spam olmadığı bilinen siteler için alan adı kalitesi artar, bu nedenle alan adı yaşı aslında daha iyi arama sıralamalarıyla ilişkilidir.

Google Domain Yaşını Nasıl Belirler?

Google'ın alan adı yaşını nasıl belirlediğine ilişkin en bariz varsayım, herhangi bir web sitesinin "whois" verilerine (veya kayıt verilerine) bakmaktır. Bununla ilgili sorun, ne yazık ki, bir kayıt şirketi olsanız bile genellikle mevcut olmaması ve dünya genelinde değişiklik göstermesidir. Genel olarak, bu veriler dağınıktır ve elde edilmesi en kolay değildir. Bu nedenle Google, etki alanı yaşını algıladığı zamana göre belirler. Çoğu zaman, Google'ın kapsamı, ilk tarandığı veya siteye bir bağlantının ilk görüldüğü zamandır.

Eski Alan Adlarının Sıralaması Yeni Alan Adlarından Daha mı İyi?

Daha eski bir alan adına sahip bir web sitesi düşünüldüğünde, web sitenizin SEO sıralamalarına gerçekten ne olduğunu daha iyi anlamak için çok önemlidir. Kısacası, eski alan adları aslında daha iyi sıralamalara sahip olma eğilimindedir, ancak bunun nedeni sadece eski olmaları değildir. Eski web siteleri, sitelerin bir nedenden dolayı zamanında google index testinden geçtiği anlamına gelir - genellikle, aslında kendi başlarına uzun bir optimal SEO uygulamaları geleneğini sergiledikleri anlamına gelir. Arama sonuçları için en iyi uygulamalara uyma konusunda uzun süredir devam eden geleneklerle, sitelerinin daha uzun süredir (daha eski bir etki alanı yaşına sahip) olmasından kaynaklandığı sonucuna varılabilir. Elbette asıl çıkarım, sitenin yıllardır her şeyi doğru yapmasıdır.